Dopraj si zaslúžený oddych

Žijeme v dobe, v ktorej sa všetci za niečím náhlime. Niektorí z nás sa zaslepene snažia naplniť svoje materiálne túžby, iní si zas potrebujú dokazovať, že sú tí najusilovnejší z usilovných. Dokážeme však naplniť svoje ambície a ciele bez toho, aby sme si dopriali zaslúžený odpočinok?

Už ako malých nás v škôlke učili, že po dobrom obede by sme si mali oddýchnuť a načerpať sily na zvyšok dňa. Od čias, kedy sme opustili škôlku (nepredpokladám, že to číta nejaký škôlkar, ak áno, tak ťa pozdravujem 😀) sa nám povinnosti a starosti len kopia. Veľa z nás popri tom všetkom zmätku a zhone, ktorý sa na nás rúti zo všetkých strán, zabúda na oddych a žije v začarovanom kruhu plnom stresu. V tomto stereotypnom spôsobe života si potom ľudia podvedome namýšľajú, že ich telá sú stroje, ktoré dokážu pracovať nonstop, čo je obrovská chyba. Takýmto životným štýlom možno dokážete žiť rok a možno aj päť, no s určitosťou sa váš prístup k životospráve skôr, či neskôr odzrkadlí na vašom zdravotnom stave.

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že prepracovanosť, stres, nedostatok spánku a v neposlednom rade málo oddychu priamo ohrozujú naše drahocenné zdravie. Každý z nás relaxuje trochu inak, no všetci sa snažíme v čase oddychu vypnúť od všetkých rušivých elementov vôkol nás. Nesmieme však zabúdať, že vo voľnom čase je rovnako potrebné nechať oddýchnuť aj našu myseľ, nie len naše telo.

Osobne si myslím, že každý z nás vie, že oddych je veľmi dôležitý, len niektorým na neho skrátka nezvýši čas, pretože nedokážu odhadnúť, koľko toho v skutočnosti zvládnu uniesť. Skúste si preto vyčleniť aspoň jeden deň v týždni, ktorý strávite oddychom podľa svojho gusta, trebárs aj ako ja s Matej Ondov na nafukovacích člnoch plaviac sa do neznámych vôd Zemplínskej Šíravy. Uvidíte, že oddýchnutí dosiahnete vaše ciele oveľa skôr, ako keby ste mali byť vystresovaní z úplných maličkostí.

Facebook komentáre